среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Опаѓа бројот на заболени од грип

Во оваа сезона вкупниот број на заболени од грип во земјата изнесува 28.525 лица.

sh

Поврзани вести

Во текот на минатата недела во земјава се пријавени 297 новозаболени од грип, што е намалувaње од 56,1 отсто во однос на минатата недела и  62,5 отсто во споредба со бројот на заболени овој период минатата сезона

Во оваа сезона вкупниот број на заболени од грип во земјата изнесува 28.525 лица.

Споредбено со истиот период од минатата година, забележано е зголемување на вкупниот број на пријавени случаи за 18 отсто, а во однос на просекот за 10-годишниот период се регистрира зголемување за 59,1 отсто.
Во 14-тата недела од почетокот на сезоната нема регистрирано смртен случај од инфекција со вирусот на грип, а вкупниот број на починати лица во оваа сезона останува 12.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести