сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Опасност од ерупција на вулкан на Исланд

vulkan

Поврзани вести

Вулканот Бардарбунга на Исланд и се заканува на Европа. Метеоролошката служба на земјата го зголемила нивото на ризик од ерупција на вулканот на четврти „портокалов“ степен на скалата од пет степени.

Во регионот на вуланот Бардарбунга има интезивна сеизмолошка активност од 16 – ти август.

Ерупцијата на вулканот Ејафјалајокул во 2010 година затвори поголем дел од европскиот воздушен простор на шест дена, при што погоди над десет милиони лица, а штетата беше проценета на 1,7 милијарди долари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести