сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Опасност од појава на епидемија во Шабац

85576_stenice-afp_f

Поврзани вести

Ситуацијата во Шабац е критична поради наезда на инсекти и опасност од пчекувана наезда на глодари, соопштиле од Штабот за вонредни состојби.

Постои опасност и од појава на Западнонилска треска, чии преносители се комарците, а која на овој простор беше присутна и во редовни услови.

Исто така предупредуваат и на опасноста од лептоспироза која ја пренесуваат глодарите.

Штабот на градските комунални служби им наложи да ја повторат акцијата за уништување на инсекти од земја и од воздух, бидејќи акцијата која е извршена минатата седмица не беше успешна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести