Свет

Опасност од терористички напади за време на Евровизија

Опасност од терористички напади за време на Евровизија

Шведската полиција денеска ги предупреди организаторите на изборот за Песна на Евровизија во Стокхолм дека постои можност да биде извршен терористички напад за време на музичката манифестација, пренесе МИА.

Безбедносната служба СЕПО ги разгледува добиените информации од ирачките колеги, според кои седум-осум терористи од групата Исламска држава заинале кон Шведска со намера да извршат терористички напад во Стокхолм врз цивилни цели.

Информацијата која ја доби СЕПО им ја пренесовме на организаторите на Евровизија-2016. Ние не сме загрижени. За секоја ваква најава имаме подготвено план, според кој се придржуваме. Располагаме со доволно полициски сили за обезбедување и мирно одржување на манифестацијата, изјави претставникот на стокхолмската полиција Чел Линдгрен.

Шведска е домаќин на годинешниот избор за Песна на Евровизија. Полуфиналните вечери ќе се одржат на 10 и 12 мај, а финалето на 14 мај.