четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Опожарена црквата „Света Недела“ во Горна Матка

непознат сторител влегол во внатрешноста на цркавата „Света Недела“ при што запалил оган од кои изгореле две икони, а биле оштетени и внатрешните ѕидови.

crkva

Последни вести

Помеѓу 22 и 29 јуни годинава, во месноста Марков град атар на село  Горна Матка-Скопско, непознат сторител влегол во внатрешноста на цркавата „Света Недела“ при што запалил оган од кои изгореле две икони, а биле оштетени и внатрешните ѕидови.

Непознатиот сторител покрај темелот од внатрешната страна направил ископ со длабочина од 30-40 сантиметри.

Се преземаат мерки за откривање на сторителот и расчистување на случајот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести