сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Опожарени три дуќани во Пробиштип

Пожарот е локализиран за еден час и не било дозволено негово ширење на околните дуќани.

pozar1

Последни вести

Ноќеска педесетина минути по полноќ избувнал пожар во еден од дуќаните наоѓаат на градскиот плоштад во Пробиштип. Од пожарот биле зафатени три дуќани од кои една слаткарница, продавница за чевли и земјоделска аптека, јави МИА.

– По дојавата за пожар територијалната противпожарна единица беше активирана и за  кратко време со три возила и осум пожарникари пристигнавме на местото на настанот. Пожарот кој имаше поголеми размери го локализиравме за еден час и не дозволивме негово ширење на околните дуќани – изјави Васе Митрев, командир на противпожарната единица во Пробиштип.

Според Миливој Николовски, сопственик на слаткарницата, пожарот бил забележан од вработените и тоа во нивните простории.

На местото на настанот се наоѓаат увидни екипи кои ја проценуваат настаната штета, која според сопствениците на трите опожарени дуќани е мошне голема.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести