недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Опозицијата ќе ги бојкотира изборите во Тајланд

Лидерот на опозициската демократска партија најави дека ќе ги бојкотираат изборите закажани за втори февруари

tajland protesti

Поврзани вести

Лидерот на Тајландската опозициска Демократска Партија одлучи партијата да ги бојкотира престојните избори на 2 февруари, потег кој може дополнително да ги разгори анти-владините протести.

Премиерката Јинглук Шинаватра го распушти парламентот на 9 декември и закажа вонредни избори со цел да ги намали тензиите, но опозицијата останува цврсто на ставот дека премиерката треба да поднесе оставка, па затоа во недела ќе биде одржан масовен протест во Банког.

И покрај протестите во оваа азиска земја, се очекува дека изборите сепак ќе бидат одржани на предвидениот датум.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести