четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 47

Опозицијата во бунило по средбата Груевски – Бајден

gruevski-bajden2-640x320

Поврзани вести

Новинарите и експонентите на СДСМ го изгубија компасот во паника од приемот на премиерот Никола Груевски кај потпретседателот на САД, Џо Бајден. Политичките и медиумски стратези делуваат како во нокдаун и не можат да се договорат меѓу себе дали е добро или лошто тоа што премиерот груевски се сретна со американскиот потпретседател Бајден, пишува „Курир“.

Порталот потсетува дека новинарите и експонентите на СДСМ како од учебник, во само два дена ги минаа трите фази на реагирањето во криза.

Започнаа со првата која подразбира шок, сомневање и отфрлање на фактот дека Груевски заминува на средба со Бајден. Следуваше втората фаза на катаклизма на емоциите која вклучи конфузија, гнев, срам, очај, вина, жалење. За да финишира со воспоставување на нова екотивна рамнотежа и помирување со фактите дека “изолираниот” Груевски, а не Заев бил примен во официјален Вашингтон, пишува „Курир“.

Една од поискусните новинарски перјаници на СДСМ, Ерол Ризаов, отиде дотаму што американскиот потпретседател го прогласи за Сталин.

erol-riaov

Ацо Кабранов…

Најчитани вести