вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Опозициската ДПА ќе поддржи предвремени парламентарни избори

ДПА би поддржала предвремени парламентари избори.

dpa

Поврзани вести

Опозициската ДПА е подготвена да поддржи предвремени избори доколку тој предлог дојде од Собранието. Од партијата велат дека консензуалниот претседател и конфликтот околу него е само замајување на јавноста.

„Нека го поднесат предлогот во Парламентот. Сигурно дека ние како опозициска партија не можеме да бидеме против предвремени избори, но сигурно дека причините за предвремените избори се различни од оние што бара ДУИ. Смешно е и шегување со Албанците да кажеш – бараме предвремени избори доколку Македонците не го прифатат македонскиот кандидат што им го нуди ДУИ. Доколку зборуваме за предвремени избори, ајде да зборуваме за реалните проблеми на граѓаните“, изјави Имер Алиу од ДПА за Алсат М.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести