сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Опозициските лидери на средба – ќе се утврдува стратегија

opozicija-31

Последни вести

Опозициските лидери, Тито Петовски и Андреј Жерновски денеска се на средба со нивниот коалициски партнер, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на која треба да биде утврдена стратегија за натамошното делување на опозицијата.

Средбата доаѓа по минатонеделните неофицијални информации дека дел од опозициските пратеници се изморени од бојкотот и бараат да се вратат во Собранието.

Според неофицијалните информации кои на Бихаќка не може да се потврдат, средбата на лидерите била закажана за точно на пладне. Потоа, од 13 часот најавена е средба на тројцата лидери и со пратениците кои добија мандат на последните избори.

На 10 ноември истекува рокот по кој собранискиот спикер Трајко Вељаноски може да побара да им се одземат мандатите затоа што не учествуваат во работата на законодавниот дом.

Жерновски  вчера потврди дека има пратеници кои сериозно размислуваат да се вратат во собраниските клупи, бидејќи стравуваат од маргинализирање на улогата на опозицијата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести