четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Општина Берово: Претседателот на Советот „деловнички“ избегнува смена

Според советничката група на ВМРО- ДПМНЕ, која во овој состав е малцинство, работата на Советот на општина Берово е блокирана поради опструкциите на претседателот на Советот за многу значајни проекти за граѓаните на Берово.

berovo

Последни вести

Општина Берово не може да го даде максимумот за своите граѓани поради нефункционалната кохабитација помеѓу градоначалникот Драги Наџински, кој е од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, и претседателот на Советот, Јован Матеничарски од ЛП која пак е во коалиција со  СДСМ.

Според  советничката група на ВМРО- ДПМНЕ, која во овој состав е малцинство, работата на Советот на општина Берово е блокирана поради опструкциите на претседателот на Советот за многу значајни проекти за граѓаните на Берово. Според нив, самоволието на Матеничарски оди дотаму, што не му дозволува на Советот да гласа за проверка на неговата доверба, бидејќи, во неколку наврати кога таа точка е ставена на дневен ред, тој ја прекинува седницата, со образложение дека го користи своето деловничко право.

„Речиси цела година Советот тапка во место и нашата работа воопшто не е претпознатлива поради опструкциите на претседателот на Советот, кој користејќи ја својата позиција врши притисот врза мнозинствоот кое е од редовите СДСМ, и на тој начин блокира реализација на важни проекти. На пример, не беше изгласана и донација од Владата во висина од 23 милиони денари за инфраструктурни проекти. Намерно не на дневен ред точки, кои се во насока на поодбрување на квалитетот на животот во оваа општина. Користејќи го своето деловничко право, без образложение, веќе неколку седници наназад кога ќе биде ставена оваа точка на дневен ред, ја прекинува седницата. На овој начин  тој може да ги прекинува седниците до недоглед, додека му истече мандатот“, вели советникот од ВМРО-ДПМНЕ, Предраг Монев.

Иницијативата на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ за изгласување доверба  на претседателот на Советот е поддржана и од опозицијата. До Државниот инспекторат за локална самоуправа поднесена е и претставка од градоначалникот и од советниците, поради  оневозможување на советничкото право за промена на претседавачот.

На следната седница, закажана за 25 јули, на дневен ред е повторно точката за разрешување на Матеничарски, но овојпат на седницата е најавено и присуство на инспектори од Инспекторатот за локална самоуправа.

Од друга страна, актуелниот претседател на Советот на општина Берово, вели дека досега само еднаш ја прекинал седницата, на која требало да се расправа за  проверка на неговата доверба, но тоа наводно морал да го стори бидејќи на советниците им биле потребни материјали за изгласаните дополнителни точки на дневниот ред.

„Досега само на една седница беше ставена таа точка, но, седницата ја прекинав  бидејќи на истата се изгласаа три нови предлози за кои на советниците им беа потребни материјали.  Јас не можам да ја кочам работата на Советот и не можам да влијаам врз одлуката на советниците од СДСМ, бидејќи нивно демократско право е како ќе гласаат и размислуваат. Јас како единка не може да влијаам на работата на Советот бидејќи ниту сум некој функционер, ниту имам таква моќ. Од друга страна е тешко да се работи со градоначалник, кој сака се’ да биде по негово. Секак, доколу советниците на следната сендица гласаат за моја недоверба, така и ќе биде. Мнозинствоот го има последниот збор“, вели Матеничарски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести