петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Општина Ѓорче апелира да не се уништуваат контејнерите

konte.gif-500

Последни вести

Многу чести се сликите како горат контејнери во општината Ѓорче Петров. Несовесни граѓани фрлаат пепел во пластичните контејнери и истите пламнуваат за миг.

Од општината велат дека граѓаните често се жалат на вакви настани, но никако да соберат храброст и да ги пријават сторителите иако точно знаат кој го направил тоа. Но, по кратко време се поднесуваат до општинските служби барања за поставување на нови контејнери, а изгорениот бил сосема нов.

-Кога општинските инспектори ќе излезат на терен за да направат записник тогаш никој од граѓаните не сака да даде изјава кој го направил тоа. Дури дрско се напаѓаат службемните лица дека не се ажурни!? Неверојатно! Како да треба инспекторите да дежураат покрај контејнерите, се вели во сопштението

Од општината апелираат до граѓаните без размислување да се пријавуваат сторителите затоа што контејнерите за смет ни требаат на сите. Ако не се казнат сторителите и не им се „ удри“ по џебот ништо од ефикасното справување со ваквите вандалски однесувања.

Дали оној што ги фрла жар во контејнерите размислува дека пламенот може да зафати некои возила кои се паркирани во непосредна близина на контејнерите. Што би било кога по некоја случајност сосе контејнерот би изгорело и возилото на сторителот?

Најчитани вести