сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Општина Илинден лови унгарски инвеститори

IMG_8835

Последни вести

Општина Илинден беше домаќин на поголема група стопанственици и претставници на Националната трговска комора од Унгарија, кои што се запознаа со можностите и поволностите за инвестирање во Општината. Во рамките на посетата, во Домот на култура „Илинден“ се одржа бизнис форум на кој покрај гостите од Унгарија присуствуваа и претставници на бизнис заедницата од Општина Илинден.

Со свое обраќање Форумот го отвори домаќинот, градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски, а меѓу оние што имаа свои излагања пред стопанствениците од двете земји беа и амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Јозеф Бенце, почесниот конзул на Унгарија во Република Македонија, Сашо Јанакиевски, директорот за интернационална соработка на Унгарската национална трговска комора, Ласло Балог, а на присутните им се обрати и Огнен Оровчанец, член на Сојузот на стопански комори на Република Македонија.

IMG_8827

Стопанствениците од Унгарија на Форумот можеа од прва рака да се запознаат со можностите и поволностите што Општина Илинден им ги нуди како на домашните, така и на странските инвеститори. Притоа, како што истакна градоначалникот Стојановски посебно треба да се издвојат ниските цени на градежното земјиште, малите давачки, поволната инфраструктура, кои покрај аеродромот „Александар Велики” што се наоѓа на територијата на Општината, слободните економски зони во Бунарџик, 9-те локални економски зони, близината на градот Скопје како седиште на повеќе универзитети и високообразовни институции, како и подготвените нови атрактивни локации во локалните економски зони, придонесуваат за реализација на нови инвестициски проекти.

IMG_8834

На стопанствениците од Унгарија им беше презентирана стратегијата на Општина Илинден за привлекување на што поголем број компании кои што би инвестирале на нејзина територија, со единствена цел отворање на нови работни места и подобрување на квалитетот на живеење на граѓаните, како во Општината, така и во регионот.

Стопанствениците од двете земји ја искористија средбата за меѓусебно запознавање, размена на информации и искуства со цел остварување на бизнис соработка. Според зборовите на унгарскиот амбасадор во нашата земја, Јозеф Бенце, со оваа средба, со овој бизнис форум е поставен мостот по кој во иднина треба се интензивира и досега успешната македонско-унгарска соработка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести