вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Општина Карпош не дели откази поради финансиска криза

stevco

Поврзани вести

По објавувањето на веста дека Општина Карпош врачила отказни решенија на вработени поради финансиската криза во која се наоѓа, од општината ги отфрлија овие обвинувања на дел од медиумите.

„Општината Карпош е секогаш достапна за одговор на новинарски прашања. Во текот на денешниот ден, не исконтактиравме со ниту еден новинар. Точно е дека дел од вработените во Општината им прекина договорот за привремено вработување, но не од причина дека се работи за долгови, туку се работи за непочитување на работните обврски во смисла доцнење на работа како и излегување порано од паузата кое е предвидено во текот на работниот ден, како и евиденција на почетокот и крајот на работното време, кои вработените си ги позајмувале електронските картички меѓусебно за регистрација на работното време“, се вели во демантот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести