сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Општина Куманово ќе донира 2 милиони денари за раселените

kumanovo_opshtinaaa

Последни вести

Семејствата кои ги напуштија своите домови и останаа без елементарни услови за живот ќе добијат помош од општината. Општината Куманово на вонредна седница ќе донесе одлука за обезбедување 2 милиони денари за хуманитана помош на граѓаните, пишува порталот Куманово њуз.

– Неопходни се пари за храна, млеко за децата, сретства за хигиена. Ние ќе ги прифатиме луѓето, но треба да им обезбедиме и нормални услови за живот. Затоа сметаме дека советниците ќе го подржат предлогот, рекоа од кризниот штаб.

За семејствата кои ги напуштија своите куќи ќе бидат обезбедени душеци од Црвениот крст.

Најчитани вести