вторник, 25 јули 2017  |  Вести денес: 1

Орбан не го доби потребното мнозинство за амандманот за бегалците

Орбан не ги добил потребните две третини на гласови во парламентот, а за прифаќање на амндманот му недостигале само два гласови.

viktor-orban

Последни вести

Унгарскиот парламент денеска не го прифати амандманот на премиерот Виктор Орбан за Уставот со кој на бегалците би им се забранило да се населат во Унгарија, јави Танјуг.

Како што се наведува, Орбан не ги добил потребните две третини на гласови во парламентот, а за прифаќање на амндманот му недостигале само два гласови.

Најчитани вести