понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

„Оревокршачка“ во МОБ в петок, сабота и недела

mob

Поврзани вести

По повод претстојните  новогодишни и божикни празници, во Македонската опера и балет ќе биде изведена „неизбежната“ балетска претстава „Оревокршачка“, претстава која е напишана за овој повод и стана традиција на повеќето сцени во светот да се изведува во очи на овие празници.

Во „Оревокршачка“, во улогата на Клара, публиката ќе има можност да ужива во играта на гостинката од Бугарија, примабалерината Марија Лозанова, која моментално работи во Романија. Нејзин партнер ќе биде Бобан Ковачевски, во улогите на Шчелкунчик и Принц.

Со оглед на фактот што претставата „Оревокршачка“ е општоприфатена од публиката од сите возрасти, Македонската Опера и Балет ќе изведе три претстави, една во вечерен термин, во петок, 27-ми декември, со почеток во 20 часот, а во сабота и недела со почеток во 12 часот.

Кореографијата во „Оревокршачка“ на сцената на Македонската Опера и Балет, ја пренесе прославениот балет мајстор од Русија, Михаил Крапивин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести