Спорт

Осасуна и Ваљадолид завршија во Секунда дивизион

Осасуна и Ваљадолид завршија во Секунда дивизион

Последното првенствено коло од шпанската Примера дивизион се покажа како кобно за фудбалерите на Осасуна и Ваљадолид, кои во новата клупска сезона ќе се натпреваруваат во шпанската Секунда дивизион. Уште пред неколку првенствени кола шансите за опстанок ги загуби и тимот на Бетис.

Освен новиот шампион Атлетико Мадрид, директен пласман во групната фаза од Лигата на шампиони обезбедија и тимовите на Барселона и Реал Мадрид, а едно квалификациско коло ќе одиграат фудбалерите на Атлетик Билбао.

Пласман во групната фаза од Лигата на Европа обезбедија фудбалерите на Севилја, Вилјареал и на Реал Сосиедад.

Резултати:

Сосиедад – Вилјареал 1:2
Алмерија – Атлетик Б. 0:0
Осасуна – Бетис 2:1
Р.Валјекано – Гетафе 1:2
Валјадолид – Гранада 0:1
Севилја – Елче 3:1
Табела:
1. Атлетико (М) 38 28 6 4 77:26 90
2. Барселона 38 27 6 5 100:33 87
3. Реал М. 38 27 6 5 104:38 87
4. Атлетик Б. 38 20 10 8 66:39 70
5. Севилја 38 18 9 11 69:52 63
6. Вилјареал 38 17 8 13 60:44 59
7. Сосиедад 38 16 11 11 62:55 59
8. Валенсија 38 13 10 15 51:53 49
9. Селта 38 14 7 17 49:54 49
10. Леванте 38 12 12 14 35:43 48
11. Малага 38 12 9 17 39:46 45
12. Р.Валјекано 38 13 4 21 46:80 43
13. Гетафе 38 11 9 18 35:54 42
14. Еспањол 38 11 9 18 41:51 42
15. Гранада 38 12 5 21 32:56 41
16. Елче 38 9 13 16 30:50 40
17. Алмерија 38 11 7 20 43:71 40
18. Осасуна 38 10 9 19 32:62 39
19. Р.Валјадолид 38 7 15 16 38:60 36
20. Бетис 38 6 7 25 36:78 25