петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Осдбележан првиот училишен ден во Аеродром

111

Последни вести

Околу 6.000 ученици во Аеродром седнаа во училишните клупи во 8-те основни училишта. Учебната година со возбуда ја дочекаа околу 700 првоодделенчиња.

Во сите основни училишта на територијата на Општина Аеродром беше одбележан првиот училиштен ден со пригодна претстава и прием на првачињата, кои од денес почнуваат со нивното образование.

Новина е тоа што сите ученици ќе носат училишна облека, а со тоа сите ќе бидат облечени во иста облека и ќе се навикнат на соодветен кодекс на облекување, така што ќе можат полесно да се фокусираат на воспитно-образовниот процес, наместо на изгледот и начинот на облекување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести