недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Оскар Писториус испратен во психијатриска болница

rs_560x415-130604062230-560.OscarPistorius.6613

Поврзани вести

Одложено судењето на Оскар Писториус за 30 –ти јуни, бидејќи параолимпиецот ќе биде подложен на едномесечна психијатриска проценка.

Писториус мора да се пријави во преториската болница Вескопис, една од најугледните за ментално здравје, како надворешен апциент во период до 30 дена, започнувајќи на 26 мај.

Со ова ќе се утврди дали тој бил казнено одговорен за делото кое му се препишува и дали бил способен да ја препознае злат природа на своето дело.

На Писториус му се заканаува доживотна казна затвор доколку биде прогласен за вивовен за убиство на својата девојка.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести