сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Оскаровецот Стораро ќе снима македонски филм

Во новиот македоснки филм што би требало да почне да се снима во септември, ќе бидат ангажирани врвни македонски и турски актери,како еден од најдобрите бугарски актери.

storaro

Последни вести

Еден од најистакнатите светски кинематографи, оскаровецот Виторио Стораро, ќе снима филм во Македонија, насловен „Мајсторот“. Се работи за македонски копродукциски филм,  во режисерот Иво Трајков.

Името на Стораро се поврзува со педесетина филмски наслови. Тој има добиено оскар за „Апокалипса сега“, „Црвени“, и „Последниот император“.

Во новиот македоснки филм што би требало да почне да се снима во септември, ќе бидат ангажирани  врвни македонски и турски актери,како еден од најдобрите бугарски актери.

Приказната во филмот е за голем црквоградител, кој не се откажува од градење на црква и по цена на својата глава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести