недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Ослободен Германец кој бил киднапиран од „Боко харам“

boko1

Последни вести

Германски државјанин кој беше киднапиран од нигериската група „Боко харам“ пред околу шест месеци денеска е ослободен од страна на камерунската војска и силите на другиземји.

– Во специјалната операција на камерунските вооружени сили и безбедносните служби на сојузнички земји синоќа беше ослободен германскиот државјанин Нич Еберхард Роберт, кој беше киднапиран во Нигерија од „Боко харам“ во јули 2014 година, соопшти државното раководство на Камерун.

Не се откриени повеќе детали за операцијата, ниту за околностите под кои е киднапиран Германецот. Припадниците на „Боко харам“ често ја преминуваат нигериско-камерунската граница со цел да извршат напади.

Најчитани вести