Свет

Ослободен градот Лакатија: Терористите бегаат од руската и сириската војска (ВИДЕО)

Ослободен градот Лакатија: Терористите бегаат од руската и сириската војска  (ВИДЕО)
Ослободен градот Лакатија: Терористите бегаат од руската и сириската војска

Новинар на телевизијата „Раша тудеј“, Мурад Газдијев, ги посетил разрушените делови на Лакатија откако Сиријската армија го исчистила овој град од џихадисти, во борбите кои се водеа изминативе денови.

На снимката можат да се видат леглата на терористите, но и тешко вооружување кое не можело да го понесат.

Тој раговарал со локалните мештани за тоа како живееле под опсада и како планираат да продолжат со животот.

На снимката може да се забележат остатоци од тешко вооружување што терористите го оставиле зад себе бегајќи од руската и сириската војска.