петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Ослободена една од членките на „Пуси рајот“

По Ходорковски, руската Дума помилува и една од затворените девојки од контроверзниот бенд „Пуси рајот“.

marijaarusia

Поврзани вести

Според руските медиуми, Марија Алијокина, членка на руската панк група Пуси Рајот денеска е ослободена од затворот во Нижни Новгород откако доби амнестија.

Думата во минатиот месец едногласно ја прифати амнестијата со која беа опфатени Алијокина и Надежда Толоконикова, исто така членка на Пуси Рајот која се уште е во затвор.

Таа заедно со нејзината колешка од групата, Надежда во август минатата година беше осудена на две години затворски логор поради протестен концерт против рускиот претседател Владимир Путин во московската црква „Христос спасителот“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести