понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Ослободени двајца германски туристи за 6 милиони долари

138761

Последни вести

Двајцата киднапирани германски туристи, заробени во април годинава, од страна на радикалната муслиманска група Абу Сајаф, која дејствува на југот на филипинскиот архипелаг, се ослободени од како за нив бил платен откуп од речиси шест милиони долари.

Откупот на киднаперите им е платен вчера, на последниот ден на ултиматумот, според кој на заложниците им се закануваше грозоморниот чин на отсекување на главите.

Радикалната група Абу Сајаф, која според филипинската армија има околу 400 припадници под оружје е огранок на Ал Каеда со бази на Филипините, а главна дејност им е организирање на учество на радикални муслимани во борбите во Ирак и Сирија.

Во последниве две недели Абу Сајаф најавува формирање на исламски калифат во регионот на југоисточна Азија. Дека се работи за сериозна закана говори и завчерашното предупредување на малезискиот министер за одбрана, кој за откривање и апсење на исламските радикали побара соработка од Брунеи и Индонезија, соседни држави претежно населени со муслимани и од Филипините на чиј муслимански југ се сместени базите на Абу Сајаф.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести