среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Ослободени две лица од руската амбасада во Киев

ruska ambasada kiev

Последни вести

Москва соопшти дека двајцата чувари во амбасадата на Русија во Киев кои беа приведени од страна на украинските власти под обвинение за оружје, се ослободени и вратени во Русија.

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека тоа уследило по преговорите со украинските власти. Министерството претходно изјави дека работниците во амбасадата биле уапсени на 28 август под сомнение дека носеле гранати кои ги оставиле во кафуле во Киев.

Вработените, вклучувајќи го и личниот телохранител на рускиот амбасадор во Украина, биле притворени и покрај фактот што имаат дипломатски пасоши. Москва го нарече инцидентот “провокација” и побара ослободување на вработените. Засега нема официјална изјава во врска со пријавениот инцидент од украински официјални лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести