понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Ослободени киднапираните набљудувачи на ОБСЕ во Украина

Портпаролот на мисијата во Киев Мајкл Бочуркив потсети дека четворицата минале повеќе од еден месец во заробеништво.

obse-500

Последни вести

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) потврди дека се ослободени четворица членови на нејзината набљудувачка мисија во Украина, кои беа киднапирани пред еден месец во Доњецката област, јави ИТАР-ТАСС.

Портпаролот на мисијата во Киев Мајкл Бочуркив потсети дека четворицата минале повеќе од еден месец во заробеништво.

Втората група од четворица набљудувачи, исчезнати во Луганската област, се уште не се ослободени.

Претходно, претседателот на самопрогласената „Доњецка Народна Република“ објави дека претставниците на ОБСЕ се ослободени и се на пат кон Доњецк.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести