понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 1

Ослободени киднапираните новинари во Турција

turcija

Последни вести

Новинари на турската новинска агенција Анадолија кои пред два дена беа киднапирани од припадници на Работничката партија на Курдистан (ПКК) се ослободени.

Тројцата новинари беа киднапирани минатата недела откако беа испратени да известуваат од провинцијата Мардин на југоисток во Турција, каде мнозинство жители се Курди, пренесува МИА.

Безбедносни извори наведувата дека тројцата новинари биле киднапирани кога снимале прилог за ПКК во упориште на таа организација, но без нивна дозвола.

Најчитани вести