петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Ослободете се од херпесот со едноставен трик!

Лукот ја зголемува одбрамбената способност на организмот. Богат е со многу минерали: калциум, фосфор, железо... Содржи и етерични масла како што се алицин и виттамини, па затоа многумина го нарекуваат природен антибиотик.

Herpes-830x553

Последни вести

Херпес симплекс, претставува плик, односно раничка која најчесто се појавува во пределот на устата. За да не користите често антивирални лекови, еве едноставен рецепт кој може да се подготви дома.

luk

Се’ што ви треба е едно чешне лук. Лукот исецкајте гои ставете го на раната. Оставете да отстои десетина минути, а потоа извадете го и измијте го местото со топла вода. Оваа постапка повторете ја пет пати, и во рок од 12 часа херпесот ќе исчезне. Доколку се работи за поголем херпес, постапката повторете ја и следниот ден.

Лукот ја зголемува одбрамбената способност на организмот. Богат е со многу минерали: калциум, фосфор, железо… Содржи и етерични масла како што се алицин и виттамини, па затоа многумина го нарекуваат природен антибиотик.

Освен тоа, лукот е извонреден борец против високиот крвен притисок, се користи за разградување на мастите во крвта, спречува рак, лекува дијабетис, болести на срцето, главоболка, го иблажува стресот, уморот, бронхитисот, хронична кашлица, астма, ги исфрла токсините од телото, помага во чистење на цревата, ја подобрува циркулацијата и спречува тромбоза.

luk2

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести