Магазин

Ослободете се од херпесот со едноставен трик!

Ослободете се од херпесот со едноставен трик!

Херпес симплекс, претставува плик, односно раничка која најчесто се појавува во пределот на устата. За да не користите често антивирални лекови, еве едноставен рецепт кој може да се подготви дома.

luk

Се’ што ви треба е едно чешне лук. Лукот исецкајте гои ставете го на раната. Оставете да отстои десетина минути, а потоа извадете го и измијте го местото со топла вода. Оваа постапка повторете ја пет пати, и во рок од 12 часа херпесот ќе исчезне. Доколку се работи за поголем херпес, постапката повторете ја и следниот ден.

Лукот ја зголемува одбрамбената способност на организмот. Богат е со многу минерали: калциум, фосфор, железо… Содржи и етерични масла како што се алицин и виттамини, па затоа многумина го нарекуваат природен антибиотик.

Освен тоа, лукот е извонреден борец против високиот крвен притисок, се користи за разградување на мастите во крвта, спречува рак, лекува дијабетис, болести на срцето, главоболка, го иблажува стресот, уморот, бронхитисот, хронична кашлица, астма, ги исфрла токсините од телото, помага во чистење на цревата, ја подобрува циркулацијата и спречува тромбоза.

luk2