сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Ослободителната клаузула на Ројс прифатлива за Барса и Јунајтед

Hamburger SV v Borussia Dortmund - LIGA total! Cup 2012 Semi Final

Поврзани вести

Актуелниот шампион на Шпанија, тимот на Барселона, во најтрофејниот клуб од англиската Премиер лига, Манчестер Јунајтед, доби сериозна конкуренција кога е во прашање потписот на најдобриот фудбалер во дресот на германскиот бундеслигаш Борусија од Дортмунд, Марко Ројс.

Раководните лица на популарните „милионери” пред неколку месеци потврдија дека Ројс има побарано во новиот договор да има ослободителна клаузула од 30 милиони фунти.

Таквата парична сума не би требало да биде некаков проблем за раководните лица на каталонскиот гигант и на „црвените ѓаволи”, но најавениот трансфер ќе биде полесно остварлив за време на летниот преоден рок.

Освен побараното обештетување, заинтересираните клубови ќе мораат на младиот крилен напаѓач да му понудат годишна заработувачка од најмалку шест милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести