недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Основците во Аеродром од септември со училишни униформи

Униформите ќе се состојат од сиви панталони, бели памучни блузи и тегет елеци со амблем на кој ќе биде извезено логото на општина Аеродром и името на училиштето.

500uni4

Поврзани вести

Учениците од сите осум основни училишта на територијата на општина Аеродром од септември ќе одат на училиште со униформи. Школската облека ќе ја шие скопската фирма „Монт“, со која Општината склучи договор вреден 7.298.300 денари, односно околу 120 илјади евра. Ќе бидат набавени вкупно 5.700 комплети облека.

Униформите ќе се состојат од сиви панталони, бели памучни блузи и тегет елеци со амблем на кој ќе биде извезено логото на општина Аеродром и името на училиштето. Девојчињата ќе избираат здолниште или панталони, а ќе имаат можност да ги имаат и двете, со доплата за второто.

Целта на овој проект е сите ученици да бидат облечени во исти униформи за да се постигне чувство на еднаквост меѓу децата и да нема поделби и разлики меѓу нив во начинот на облекување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести