сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 0

Осомничен за „Диво насеље“ екстрадиран во Македонија

kumanovo-sl1

Последни вести

Македонски државјанин осомничен за сторени кривични дела „терористичка организација” и „тероризам” поврзани со настаните во „Диво Насеље“ денеска од Србија е екстрадиран во земјава, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија.

– Кон крајот на октомври минатата година, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција ја прошири истрагата во врска со кумановските настани од 9 и 10 мај 2015 година. Врз основа на прибраните докази во текот на истражната постапка​, надлежниот јавен обвинител имаше издадено наредба за спроведување на истражна постапка​ за уште тројца македонски државјани што во тој момент беа недостапни на органите на прогонот, се вели во соопштението од Обвинителството.

Најчитани вести