недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Останува во сила забраната за „Јутјуб“ во Турција

jutjub.jpg

Поврзани вести

Забраната за пристап до „Јутјуб“ ќе остане во сила, поради тоа што спорните снимки се уште не се повлечени од сајтот,  информираат од Советот за информатички технологии и информации на Турција.

Основен суд во Анкара вчера донесе одлука за укинување на блокирањето на пристапот до сајтот за размена на видео содржини „Јутјуб“, врз основа на тужбата поднесена од адвокатот на компанијата во Турција, Гененч Ѓуркајнак.

Претходно на 4 април, друг Суд во Анкара го разгледа претходно воведеното целосно блокирање на пристапот до „Јутјуб“, но го остави во сила ограничувањето за определени видео содржини.

Во вчерашната одлука на анкарскиот Суд се посочува дека целосното блокирање на пристапот претставува кршење на слободата на говорот, загарантирана со член 26 од Уставот на Турција.

Пристапот до „Јутјуб“ беше блокиран по објавувањето на пиратски снимки од тајна седница на турското раководство посветена на националната безбедност, на која била разгледувана евентуалната воена операција во Сирија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести