среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Остварена средба на министерот Наумоф со бугарска компанија од областа на земјоделството

Оваа компанија која три години по ред е прогласувана за најдобар агробизнис во Бугарија покажа серозен интерес за воспоставување на мрежа на откупни дистрибутивни центри за земјоделски производи во Македонија.

djeri naumof

Поврзани вести

Министерот за странски инвестиции Џери Наумоф оствари работна средба со сопственикот на најголемата бугарска компанија од областа на земјоделството на која му беа презентирани можностите и бенефициите кои ги нуди Македонија во овој сектор. На средбата министерот Наумоф се осврна на активностите кои ги презема Владата и Министерството за земјоделство за зголемување на конкурентноста на македонското земјоделско производство.

Оваа компанија која три години по ред е прогласувана за најдобар агробизнис во Бугарија покажа серозен интерес за воспоставување на мрежа на откупни дистрибутивни центри за земјоделски производи во Македонија.

Сопственикот на бугарската компанија оствари средба и со Министерот за земјоделство, Љупчо Димовски на која и беа понудени повеќе земјоделски локации за изградба на откупни центри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести