недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Осудени 55 лица на масовно судење на стадион во Кина

Полицијата на стадионот објавила и формално апсење на 38 осомничени и притвори уште 27 други лица.

kina

Поврзани вести

На масовно судење на стадион во претежно муслиманскиот регион Синџианг, осудени се 55 лица за обвиниенија кои вклучуваат силувања, убиства, сепаратизам и тероризам, јавуваат денеска кинеските државни медиуми.

Околу седум илјади луѓе и претставници на Комунистичката партија присуствувале на јавното масовно судење и казнување на групата на насилни терористи и криминалци во согласнот со законот, пренсува агенцијата АФП.

Тројца од нив се осудени на смртна казна поради убиство на четиричлено семејство минатата година, „користејќи сурови методи“.

Полицијата на стадионот објавила и формално апсење на 38 осомничени и притвори уште 27 други лица.

Во Кина во текот на 80-те и 90-те имало масовни судења како начин за борба против растот на криминалот поттикнат од општествените немири кои избувнале заедно со драматичните реформи и отворањето на Кина кон светот, но таа пракса подоцна е напуштена.

Пекинг, нормално тоа го негира и истакнува дека се соочува со сериозно терористичко движење во Синџијанг кој добива помош од странство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести