среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Осудени напаѓачите на директорот на Бољшој

Рускиот суд ги осуди тројцата балетани кои минатат година му фрлија киселина во лица на директорот на „Бољшој“.

obvinetboljsoj

Поврзани вести

Според рускиот суд виновен за нападот е балетанот и солист Павел Дмитриченко. Во нападот му помогнале уште двајца.

Пред судот, Дмитриченко се бранел дека  тој не го извршил нападот со киселина врз Сергер Филин,  уметничкиот директор на театарот „Бољшој“. Но, Дмитриченко призна дека сакал да му наштети на Филин, но дека тој го извршил нападот. Судот го осуди за организирање на нападот, додека Јури  Заруски е тој кој му фрлил киселината  во лице.

За Дмитриченко обвинителите побараа девет години затвор, додека за Заруски десет години во казнената колонија во Русија, која е позната по мизерните услови за живот. Осуден е и Андреј Липатов, кој го довезол и му помогнал да побегне на Заруски од местото на злосторството, јави Би-Си-Си.

Пред судот Заруски кажал дека сам дошол на идеја да му фрли киселина во лице на Сергеј.

Несреќата е случи на  17 јануари, додека Сергеј се симнувал од својот автомобил во Москва, кога му беше  киселина врз лицето. Филин се здобил со тешки изгореници на очите и лицето и поради тоа беше подложен на 20 операции во Москва и Германија во обид да му се спаси видот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести