петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Осум банки казнети со 1,7 милијарди евра

Европската комисија денеска казни осум големи банки со вкупно 1,7 милијарди евра поради формирање на нелегални картели заради манипулирање со каматни стапки.

evropska komisija

Поврзани вести

Во соопштението се наведува дека банките функционирале како картел заради нелегално одредување на висината на каматните стапки и цените на финансиските деривати.

Од овие фактори зависи цената на кредитите, хипотеките и останатиот имот во износ од неколку стотини илјади милијарди долари ширум светот.

Потпретседателот на Европската комисија, Хоакин Алмуниа, изјави дека е шокантно тоа што банките тесно комуницирале наместо меѓусебно да се натпреваруваат на пазарите.

Меѓу казнените банки се „Барклис“, „Дојче Банк“, „Кралската банка на Шкотска“, „Сосиете женерал“, „ХСБС“, „Џи Пи Морган“, „УБС“, „Сити груп“ и „РП Мартин“.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести