четврток, 27 јули 2017  |  Вести денес: 49

Осум дена притвор за киднаперот на авионот

133103580

Последни вести

Судот во Кипар одреди денеска осум дневен притвор за Египќанецот кој вчера го киднапираше авионот „ИџиптEр“ и го пренасочи на Кипар со закана дека ќе го разнесе со експлозивен појас.

Обвинителот Андреас Ламбриану рече дека осомничениот кој властите го идентификувале како Сеиф Един Мустафа (59) е обвинет за киднапирање, нелегално поседување на експлозив и закана со насилство, пренесе Танјуг.

Вчерашната шестчасовна драматична киднаперска криза се заврши мирно кога киднаперот ги ослободи сите 72 патници и членови на екипажот.

Обвинителот Ламбриану рече дека осомничениот ја прашал полицијата „што треба да направи некој кој не си ги видел жената и децата 24 години, а египетската Влада не му го дозволува тоа“.

Најчитани вести