недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Осум лица за загинаа во пожар во Јоханесбург

Досега спасувачи извадија тела на осум луѓе.

pozar

Поврзани вести

Вкупно 17 рудари се заробени длабоко под земја, во еден рудник за злато во Јоханесбург, откако во рудникот избувна пожар. Досега спасувачи извадија тела на осум луѓе.

Инцидентот се случи доцна синоќа, на длабочина од 1.700 метри. Претставник на рудникот „Дорнкоп“, кој е во сопственост на рударската компанија „Хармони Голд“ изјави денеска дека спасувачките екипи успеале да воспостават комуникација со осумина од затрупаните рудари.

Спасувачките тимови се во потрага по уште еден рудар.

Тоа е најголем инцидент во рудник во Јужна Африка откако деветмина рудари загинаа при уривање на скала во рудник за платина во јули 2009 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести