вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Осум лица загинаа во авионска несреќа во Мексико

о време на падот на авионот реонот околу аеродромот бил зафатен со густа магла, која се смета за најверојатна причина за несреќата.

aerodrom-crush500

Поврзани вести

Осум лица загинаа синоќа при уривање на мал приватен авион во близина на аеродромот во градот Салтиљо во северниот дел на Мексико, соопшти мексиканската Цивилна заштита.

Во соопштението се наведува дека луксузниот авион од типот „Фокер 800“ удрил во покривот на едно складиште при обидот
за слетување на аеродромот, по што се запалил и се урнал на земјата. За гаснење на пожарот на пожарникарите им бил потребен околу еден час.

Во време на падот на авионот реонот околу аеродромот бил зафатен со густа магла, која се смета за најверојатна причина за несреќата.

Со авион патувале двајца пилоти, две брачни двојки, 11-годишниот син на едната од нив и уште една жена. Ниту еден од нив не ја преживеал несреќата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести