среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Осум лица заразени со ебола во ЕУ

ebola11

Поврзани вести

Осум случаи на заразени со ебола регистрирани во ЕУ, соопшти портпаролот на Европската Комисија, Фредерик Венсан.

Тој нагласи дека не постои ризик од еппидемија.

– Сите случаи на заболени се поврзани со лица што се вратиле од региони во Африка, нагласи Венсан.

Портпаролот вели дека во Европа се почитуваат строги правила во врска со тоа заболување и поради тоа „нема ризик од проширување на болеста или почеток на епидемија“.

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска за првпат ќе заседава со Кризен комитет на Влдата за разгледување на заканата од ебола во обид да смири тензии во јавноста од можностите за проширувањ ена смртоносниот вирус во Европа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести