петок, 24 март 2017  |  Вести денес: 50

Осум најздрави продукти што би требало да ги консумирате секојдневно

zelencuk-1

Поврзани вести

Доколку сакате да бидете здрави и исполнети со енергија овие продукти треба да се најдат секојдневно на вашата трпеза.

Спанаќ

Спанаќот е богат извор на растителни влакна на основа на омега – 3 и фолна киселина што помагаат да се намали ризикот од срцеви заболувања, мозочен удар и остеопороза. Препорачаната дневна доза е 1 филџан свеж спанаќ или ½ филџан варен спанаќ. Замена за спанаќ: прокељ, кинеска зелка, зелена салата.

Јогурт

Јогуртот помага во зајакнување на имунитетот и помага во заштитата од рак. Препорачаната дневна доза е 1 филџан јогурт. Замена за јогурт: кефир, соја јогурт.

Домати

Истражувањата…

Најчитани вести