вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Осум земјотреси ја потресоа БиХ

zemjotres

Последни вести

Осум зејотреси ја погодиле Босна и Херцеговина рано утринава, а најголемиот од нив се случил кај местото Саница. Останатите потреси биле во регионот Бисанска краина.

– Рано утринава регистриравме осум земјотреси. Сеуште ги обработуваме податоци. Готови се само за главниот потрес, а многу скоро ќе бидат и останатите. Најсилниот земјотрес се случи во регионот Кључ на подрачјето Саница, а неговата јачина беше 3,8 степени според Рихтеровата скала, а проценетиот интензитет во самата епицентрална зона изнесуваше од 5 до 6 степени според Меркалиевата скала, соопштиле надлените од Хидрометеоролошкиот завод на Рапублика Српска, јавуваат тамошните медиуми, пренесува Нетпрес.

Оттаму дополниле дека граѓаните ги почуствувале потресите, но дека немало никакви материјални штети.

Најчитани вести