среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Осумдесет бизнисмени уапсени во Турција

apsenje-500

Последни вести

Осумдесет бизнисмени се уапсени денеска во Турција во рамки на истрагата против поддржувачите на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен, жесток непријател на претседателот Рецеп Тип Ердоган.

Полициската акција е фокусирана на централниот турски град Конија, но се спроведува и во над други 10 окрузи, наведуваат турски медиуми.

Меѓу приведените има и еден поранешен шеф на полицијата.

 

Најчитани вести