недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Осумдесет години затвор за обвинетите во „Керозин“

image_51

Последни вести

Шестнаесетте обвинети во случајот “Керозин”  се осудени на над 80 години затвор поради злоупотреби со нафта со која биле снабдувани повеќе државни институции.

Највисока затворска казна во траење од 12 години доби првообвинетиот Ангел Пецов (59), а за него е изречена и парична казна од 5.000 евра. Неговата сопруга Мариче Пецова доби една година помалку и исто така е осудена и на парична казна од 4.000 евра. Третообвинетиот, нивниот син Љупчо Пецов судот го осуди на девет години затвор.

Преку неготинската фирма “Алма комерц” групата точела помало количество нафта отколку договореното со повеќе државни институции, пред се општини и училишта со што го оштетиле буџетот за речиси 2,5 милиони евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести