вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Осумдесет отсто од пензионерите во Грција примаат пензија до илјада евра

Податоците покажуваат дека пензиите на 76,5 отсто од Грците се под илјада евра.

images

Последни вести

Податоците покажуваат дека пензиите на 76,5 отсто од Грците се под илјада евра.

Просечната основната пензија во Грција изнесува 704 евра и ја примаат 2.893.370 Грци, а дополнителната пензија изнесува во просек 176 евра и право да ја добиваат имаат 1.576.501 лице.

Пензиите во Грција се намалиле до 40 проценти поради кризата и заемите кои ги зема земјата, при што осум од десет Грци добиваат пензии под илјада евра, а пензиите на четворица од десет се до 500 евра, покажуваат резултатите од истражувањето на Федерацијата на вработените во пензиските фондови, кое беше претставено пред Парламентот.

Само 174 пензионери добиваат над четири илјади евра. Осум од нив примаат девет пензии, а тројца десет пензии.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести