четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Осумдесет тони сол фрлени на булеварите и улиците во Скопје

Фрлени 80 тони сол низ улиците во Скопје

zimska-sluzba

Поврзани вести

Екипите на зимската служба на Град Скопје изминатата ноќ и во текот на утрово интервенираа на критичните точки на градските сообраќајници, како и на булеварите и улиците кои се во надлежност на Град Скопје, каде фрлија околу 80 тони индустриска сол.

Екипите на зимската служба на Град Скопје и јавното претпријатие „Улици и патишта” на терен интервенираа со возила – соларки и соларки со плуг на сите булевари во надлежност на град Скопје.

Градските екипи интервенираа на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и високите зони кон Водно, Пржино, Црниче, Железара, како и на сите други таканаречени „црни точки“ во градот.

Во надлежност на Град Скопје се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините.

Екипите на градската зимска служба ќе ја следат состојбата и ќе реагираат согласно со условите на теренот. Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите.

Градот Скопје претстојнава зима снежните наноси од градските улици ќе ги расчистува со вкупно 24 возила, коишто се стационирани во пунктовите на ЈП „Улици и патишта“ во Железара и во Кисела Вода.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести