вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Осумнаесет лица под надзор поради ебола во Хрватска

ebola1

Последни вести

Осумнаесет лица, кои во Хрватска допатувале од Африка, се под засилен здравствен надзор поради превенција од ебола, соопштува Министерството за здравство

Ниедно лице кое е под надзор, нема симптоми за болеста, изјави портпаролот на министерството Јосип Јагиќ, кој не прецизираше за тоа за каков облик на здравствен надзор станува збор.

Министерството минатата недела објави дека ризикот од зараза со вирусот на ебола во Хрватска е низок и дека во Хрватска досега не е регистриран ниеден случај за зараза од болеста.

Но, засилениот надзор е во склад со препораките на Светската здравствена организација и Европската комисија уште од втората половина на април поради избивање на ебола во Сиера Леоне, Либерија, Малта, Гвинеја и Нигерија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести