четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Осумнаесет загинати во бури и поплави во Тексас и Оклахома

bura

Последни вести

Бројот на жртви достигна 18 лица во бурите, поплавите и торнадата, што изминатите пет дена ги зафати американските сојузни држави Тексас и Оклахома, соопшти американската телевизија Си-Ен-ЕН, пренесува ТАСС.

На пограничните територии на Мексико загинале вкупно 13 лица. Неколку десетици се водат како исчезнати.

bura1

Засега нема точни податоци за штетите предизвикани од природната катастрофа, бидејќи поради поплавите е отежнат пристапот до голем број погодени рагиони. Според првичните информации стотина куќи се целосно уништени, а десетици илјади семејства се без електрична енергија.

bura2

Бројот на жртви во Тексас може да се зголеми бидејќи голем број луѓе се уште се во неизвесност. Рекордните поплави уништија стотици куќи, однесоа мостови и изолираа некои делови од земјата. Над 2.500 автомобили се оставени на улиците и магистралите во регионот на Хјустон, додека над 100.000 домаќинства се останати без електрична енергија во четвртиот по големина град во САД.

Претседателот Барак Обама вчера изјави дека го уверил гувернерот на Тексас Грег Абот дека може да очекува помош од федералните власти за справување со поплавите.

Во 40 окрузи на Тексас прогласена е вонредна состојба.

Најчитани вести