среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 27

Освен против АПОЕЛ, Вардар ќе се бори и против традицијата

vardar

Поврзани вести

Македонскиот фудбалски шампион Вардар вечерва (19 часот) во Никозија ќе се соочи со кипарскиот првак АПОЕЛ во првиот меч од второто квалификациско коло во Лигата на шампионите, а црвено-црните освен фаворизираниот противник против себе ќе ја имаат и лошата традиција.

Црвено-црните против себе освен што имаат искусен тим со настапи во групите во еврокуповите, ќе ја имаат и лошата традиција затоа што во квалификациите за Лигата на шампионите, веќе девет години ниту еден македонски клуб не успеал да победи. Од Работнички и триумфот над Дебрецин во Скопје на 2 август 2006 година во второто коло, ниту еден наш клуб не победил.

По тој меч во ЛШ, Работнички загуби двапати од Лил, следеше елиминација на Победа (2007 – Левадија Талин 0-0, 0-1), Работнички (2008 – Интер Баку 0-0, 1-1 со гол на гости), Македонија ЃП (2009 – БАТЕ Борисов 0-2, 0-2), Ренова (2010 – Омонија 0-3, 0-2), Шкендија (2011 – Партизан 0-1, 0-4), Вардар (2012 – БАТЕ Борисов 2-3, 0-0), Вардар (2013 – Стеауа 0-3, 1-2), Работнички (2014 – Хелсинки 0-0, 1-2).

Вардарци освен што ќе се обидат да ја срушат лошата македонска традиција на шампионите, имаат мака поголема, затоа што кипарски АПОЕЛ во последната деценија, еднаш бил елиминиран во првото коло и тоа пред осум години од БАТЕ Борисов во ЛШ, откако дома победи со 2-0, а загуби по продолженија на гости со 0-3).

АПОЕЛ од 2009 година наваму, само еднаш не играл во групите во натпреварувањата на УЕФА (Лигата на шампионите или Лига Европа) и тоа во сезоната 2012/13, а Кипраните досега имаат три настапи во елитната ЛШ и едно четвртфинале.

Уште повеќе, Вардар го дочекуваат со импрестивна низа – 25 години нема пораз на домашен терен во Европа во прво коло. Последен што успеал да го победи АПОЕЛ во Никозија е германскиот великан Баерн Минхен и тоа во сезоната 1990/91 (2-3) и оттогаш следи импресивна низа со 17 победи и четири ремија во овие две ипол децении во прв меч во летните квалификации. Само АЕК Атина (2-2, ЛШ) во 1992, Левски (0-0, Куп на УЕФА) во 1999, Спарта Прага (2-2, ЛШ) во 2004 и Марибор (1-1, ЛШ) во 2013 година успеале да останат непоразени во Никозија во првиот меч дома во која играл најтрофејниот кипарски клуб.

Извор: Спортмедиа

Најчитани вести